Časté dotazy

11 důvodů, proč si pořídit skleník

PROČ JE SKLENÍK TO NEJLEPŠÍ PRO PĚSTITELE?

Seš zahrádkář tělem i duší? Jakmile máš padla, už prcháš do svého království rostlinek? Pak ti na zahradě nesmí chybět pořádný skleník!
Představ si ho jako protiatomový kryt: uzavřený malý prostor, který plní spoustu funkcí. Jednotlivé druhy zeleniny jsou přeživší, kteří se tu musí navzájem snést. K tomu je potřeba každou rostlinku vysadit na vhodném placu a věnovat jí láskyplnou péči.
Proto krumpáč a lopatu na stavbu skleníku zatím nech v dílně. Předtím si načrtni půdorys a promysli si osázení. Zahraješ si na architekta: jen místo budov budeš navrhovat uspořádání skleníku do zón, kde každá má podmínky vhodné pro jiný druh zeleniny.
Seš pořád na vážkách, jestli si ho pořídit? Vsadíme se, že tě tyhle důvody přesvědčí:

1. Můžeš v něm pěstovat, co si zamaneš

Zdaleka není jen pro rajčata, papriky, ředkvičky, kedlubny a salátovky. Snadno ho proměníš v soukromou oranžérii: vypěstuješ v něm voňavé mandarinky, pomeranče, citrony, ale i vinnou révu, banány a další „exotiku“. A nebo – teď se podrž – kaktusy!
Aby tě neskolil žádný bacil, vyplatí se chroupat čerstvé bylinky. Díky skleníku se přírodní medicínou můžeš „dopovat“ i v zimě: třeba saturejkou, měsíčkem, rozmarýnem, tymiánem či šafránem a k tomu kouskem zázvoru. Spolehlivě s nimi zaženeš i jarní únavu, abys měl sílu třeba na stavbu pařeniště
Květiny jsou zaručený recept, jak okouzlit něžné pohlaví a utišit domácí hádky. Máloco potěší tvou drahou polovičku víc než záhonek teplomilných letniček, hrajících všemi barvami ve tvém skleníku.
DOBRÁ RADA: Jestli chceš ve skleníku ušetřit cenné místo, pod vyšší druhy zeleniny – třeba rajčata – vysaď ty menší: baby karotku, cibulku apod.

2. Získáš bohatou úrodu

V pařeništi nebo skleníku – ideálně v tom z polykarbonátu – si můžeš předpěstovat zdravé a silné sazeničky, které ti vyrostou v odolné letničky. Příznivé podmínky – hlavně vysoká teplota – navíc zvýší vegetační sezónu zeleniny: Budeš sklí­zet dří­ve a o dost delší dobu.
Podtrženo sečteno, tvoje úroda bude mnohem větší a šťavnatější. Dopřát si pořádnou mísu zdravé zeleniny, kdykoli se ti zamane, vyškrtneš ze svého seznamu nesplnitelných přání. Navíc za tu mňamku nezaplatíš ani korunu! Je totiž celá tvoje.
A co s přebytky?

3. Pochlubíš se sklizní

Rostlinky ti ve skleníku vyplodí tolik mňamózních pokladů, že je nedovedeš sám spořádat. Tvoji kamarádi a známí ti rádi pomohou. Vychutnej si společné chvíle u dobrého a zdravého jídla, třeba rovnou ve skleníku: Doprostřed jen postavíš stůl, kolem židle a na konstrukci zavěsíš světélka. Večernímu pohoštění ve tvém zahradním království se nevyrovná ani večeře v Imperiálu.
Blejskni se před tvými hosty, kolik toho o pařeništích  a sklenících víš. Že jejich montáž je snadná jako facka, a kdyžtak ji rádi provedou odborníci z firmy Agro Flex.

4. Vychutnáš si čerstvou zeleniny po celý rok

Jak chutná “bio” z vlastní úrody? Nic kupovaného se mu nevyrovná. Dopřej si vitamínovou bombu v podobě čerstvých a šťavnatých rajčátek nebo ředkviček i v čase Vánoc. Se skleníkem budeš mít o zábavu celoročně postaráno.

5. Ochrání rostliny před bláznivým počasím

Pro zahrádkáře je lepší vidět Lijavec jen na divadelních prknech. A co teprve kroupy? Tvoje milované rostlinky poškodí, a navíc jim mohou zavařit na pořádnou plíseň. Skleník je jako Noemova archa, která ti ochrání úrodu před průtrží mračen. Dnes, kdy se nejde spoléhat na předpověď počasí, se skleník hodí o to více.

6. Můžeš v něm vypnout

Depka ze vstávání, z práce, z mála peněz, z prohraného fotbalu,… Všichni to známe. Unikni na chvíli před pomateným světem do společnosti milovaných rostlinek. Uvidíš, že ti už nebude tolik pod psa. Navíc lépe přijdeš na to, jak vyřešit různé prekérní situace.

7. Ubráníš rostlinky před mazlíčky

Pejsek ti zdarma a rád pomůže se zahradničením, bohužel mívá jiné plány než ty. Z vyhrabaných letniček nebo podupané zeleniny by jeden vyletěl z kůže. Za zavřenými dveřmi skleníku tvoji milovaní mazlíčci naštěstí nezkřiví rostlinkám ani lísteček. Navíc se dovnitř nedobyjou ani škůdci: veverky, lesní zvěř nebo krtci – postrach každého zahrádkáře.
Naopak…

8. Udržíš uvnitř prospěšný hmyz

Skleník se stane vězením pro okřídlené strážce a doktory květin – třeba berušky. Ty dovedou hrdě bránit tvoje zelené drahoušky před nálety škodlivého hmyzu (třeba mšic).

9. Využiješ ho nejen pro rostlinky

Kdyby tě náhodou rýpání v hlíně omrzelo, nemusíš hned poslat skleník do věčných lovišť. Levou zadní ho proměníš třeba třeba v kůlnu, do které dáš všechno harampádí, které ti straší doma – ale víš, že ho „jednou“ využiješ.
Kutilové ho zase mohou přebudovat na dílničku, aby měly jejich zlaté české ručičky kde tvořit báječné výtvory.

10. Uspoříš za energie

Pokud chceš rozjet pěstitelství ve velkém, asi se neobejdeš bez vytápěných skleníků. Ruku na srdce, topit rostlinám v chladných zimních nocích není zadarmo. Naštěstí tu jsou dotace na tepelná čerpadla a užitečné příslušenství ke skleníkům . Nad zlatou přijdou i rady mistrů pěstitelů na internetu. Vše ti ročně ušetří statisíce za energie.
Výzkumy navíc dokázaly, že zalévání ve skleníku spotřebovává méně vody, než když kropíš rostliny normálně venku.

11. Dáš mladým lekci

Se skleníkem podpoříš šetrné zemědělství a dáš více najevo, jak jsi „bio“. Potomkům půjdeš příkladem, jak se starat o matičku Zemi.
Děcka se vyplatí vést od mala ke zdravému a zodpovědnému životu. Skleník je tou nejlepší třídou, kde je názorně seznámit s rostlinkami. Třeba od tebe i pochytí, jak o ně pečovat.
Omezený pohyb tě v zahradničení neomezí
Neboj se, že kvůli vozíku přijdeš zkrátka. Vyvýšený záhon můžeš plít, zalévat i sklízet v sedě na židli.
Máš pocit, že je skleník moc drahý? V e-shopu Agro Flex mají velký výběr skleníků za ceny dostupné běžným smrtelníkům. Jen nezapomeň vybrat ten správný design: jsou totiž obloukové skleníky, zahradní skleníky s rovnými boky a nebo se sklopnou střechou. Až si na Štědrý den vychutnáš ke kapříkovy čerstvá rajčátka, pochopíš, že skleník byla nejlepší investice pro tvoji úrodu. Navíc se ti mnohonásobně vrátí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *