Časté dotazy

Jak konzervovat povrchy kovů

Jak účinně ochránit kovové materiály před rezivěním.

U kovových konstrukcí, tedy například bran a branek, různých přístřešků, skleníků či pařenišť nebo okapových háků za nějakou dobu nejčastěji po kontaktu s vodou nebo vlhkým prostředím kov v místech sváru, neboli nekontrolovatelnou oxidaci, která nejprve pokazí estetický dojem. Na oxidaci materiálů má kromě kyslíku rozhodující vliv také sluneční záření, teplota a její změny společně s vlhkostí a znečišťujícími látkami. V případě kombinace jednotlivých vlivů atmosféry může docházet k synergickému efektu neboli k vzájemnému ovlivnění faktorů. Jednotlivá prostředí jsou pak charakterizována celou řadou činitelů, které různě ovlivňují stupeň agresivity prostředí.

Oxidace kovů představuje nejprve změnu vzhledu kovových povrchů, později i narušení struktury kovu. Sice až po velmi dlouhé době.

Rizikové faktory :

1. Nedostatek kyslíku. Soustavný přístup kyslíku hraje klíčovou roli v antikorozních vlastnostech (lze jej odebírat ze vzduchu i z vody). Jakmile se z jakéhokoli důvodu přísun kyslíku omezí (například ukládáním soli z vody), otvírá to dveře dokořán dalším korozním faktorům vyjmenovaným níže.

2. Zvýšená koncentrace chlórů a chloridů. Právě tyto látky představují jednu z největších hrozeb.

3. Galvanické příčiny. Ke galvanické korozi dochází při spojení dvou kovů elektrolytem (a jako elektrolyt poslouží i vlhkost ve vzduchu).

Jak konzervovat povrchy kovů:

Proti korozi lze ovšem poměrně snadno bojovat a nabízí se k tomu celá řada osvědčených způsobů, které může vyzkoušet každý. V návrhu řešení se musí počítat s nátěry po montáži, s instalací a další údržbou. Kromě průmyslových postupů konzervace se nabízí řada způsobů, které jsou dostupné pro každého kutila. Použít lze prostředky, jež vytvoří na povrchu kovů ochranný film, který odpuzuje vlhkost. Většinou jde o látky na bázi olejů a vosků. Zanechají povrchu kovu přirozený vzhled a přitom jej chrání. Jejich stinnou stránkou je mnohem častější obnova nátěru než je tomu u běžných nátěrových hmot.

Na prvním místě jsou a vždy budou speciální nátěrové hmoty (krycí či transparentní). Ty brání korozi chemicky, jelikož obsahují inhibitory koroze, případně bariérově (vytvoří vrstvu, kterou nepronikne vzdušný kyslík). Často jde dokonce o kombinaci obou způsobů. lze podle výrobců použít velmi jednoduše po odstranění svrchní vrstvy koroze a otření očištěných míst suchým hadrem. Řada lidí s nimi má velmi dobré zkušenosti.

Stabilizátor koroze

V případě použití dražších barev určených přímo na rez nic nezkazíte použitím stabilizátoru koroze. Je určený na zastavení počínající koroze železa a na zastavení korozních reakcí u tenčích vrstev rzi. Stabilizátor koroze zároveň slouží jako základní nátěr. Je vhodný pro základní antikorozní nátěry kovů, zvláště pro povrchy se zbytky koroze a starých nedočištěných nátěrů. Stabilizuje rez a uzavírá povrch vůči působení vlhkosti. Výrobce doporučuje nátěr všude tam, kde nelze rez dokonale mechanicky odstranit.

Však pozinkovaná konstrukce s práškovým nástřikem  je rozhodně nejlepší varianta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *